13,2 milyar yaşında galaksi bulundu

984

California Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı araştırmacılar, evrenin doğumundan sadece 600 bin yıl sonra oluştuğu öngörülen galaksiye “EGS8p7” adının verildiğini açıkladı.

13,2 MİLYAR YAŞINDA

Yaşı 13,2 milyar olarak hesaplanan EGS8p7, aynı zamanda şimdiye kadar Dünya’nın da yer aldığı Samanyolu Galaksisi’nin en uzağında keşfedilen gök ada oldu.

Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla keşfedilen EGS8p7, galaksilerin oluşumuyla ilgili varsayımların yeniden gözden geçirilmesine yol açtı.

Söz konusu galaksi oluşumunun, 13,8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama’dan en az 500 milyon yıl sonra başladığı varsayılıyordu.

DÜNYA’YA UZAKLIKLARINI BELİRLEMEK İÇİN

Evrenin derinliklerindeki galaksiler, teleskopların elde ettiği görüntülerde çok daha soluk ve daha kırmızı görünüyor. Bu galaksilerin, Dünya’ya uzaklığını belirlemek için ışığın dalga boyundaki değişimler ve kırmızıya kayma dereceleri ölçülüyor. EGS8p7 galaksisinin, kırmızıya kayma derecesi 8,68 olarak belirlendi. Daha önce bulunan en uzak galaksinin kırmızıya kayma derecesi 7,73’tü.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası