Arka koltukta emniyet kemeri hayat kurtarıyor

1.014

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan bir araştırmada arka koltukta seyahat eden yolcuların büyük bir çoğunluğunun kemer kullanmadığını tespit etti.

1172 katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmada, ön koltukta seyehat ederken kemer takan yolcuların %72’si arka koltuktayken kemer takmıyor. Ulaşımın ve erişimin zor olduğundan şikayet eden yolcular bu hayati gereksinimi hiçe sayıyor.

Emniyet kemeri kullanımı yıllar içerisinde artış gösterdi. Ancak IIHS’nin yaptığı araştırmada arka koltukların yolcular tarafından daha güvenli görülmesinden dolayı kemer kullanılmadığını saptadı. Ancak kaza anında arkadaki yolcunun kemerinin takılı olmaması ve o hız ile ön koltuğa yüklenerek sürücünün veya yolcunun daha kötü yaralanmasına sebep olma durumu içten bile değil. Araştırma araçta herkesin kemer takılı pozisyonda olması durumunda 2800 adede yakın ölümlü kazanın engellenebileceği de bildirildi.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası