Bir Kozmonotun Yanarak Ölümü

1.163

Soyuz 1, yeni yapılan uzay aracı Soyuz’un ilk uçuşuydu. Diğer uzay araçlarının aksine, Sovyetler, Soyuz’u insansız test uçuşu yapmadan, içinde Komarov olduğu halde uzaya gönderdiler. Bunun nedeni, Soğuk Savaş yıllarında Uzay Yarışı nedeniyle ABD ile rekabet içinde olan Sovyetler Birliği’nin Lenin’in doğum gününe özel bir kutlamayı yetiştirmek istemesiydi.

Bu uçuşun yedek kozmonotu olan Yuri Gagarin’in, kendisi gibi ünlü birisinin böyle tehlikeli bir göreve gönderilemeyeceğini bildiği için Komarov’un gitmesini engellemeye çalıştığı söylenir. Uçuştan birkaç hafta önce Komarov, “Eğer bu uçuşa gitmezsem benim yerime Yuri ölecek.” dedi.

Uzay aracı kalitesiz bir şekilde yapılmış ve yakıtı bitmek üzere. Paraşütleri de hala hiç kimsenin bilmediği nedenlerden ötürü açılmayacak. Adı Vladimir Komarov olan kozmonot son süratle yeryüzüne çarpmak üzere. Çarpışmayla birlikte vücudu bir anda eriyecek. Komarov kaçınımaz sona doğru hızla giderken, ABD’nin Türkiye’deki dinleme istasyonu kozmonotun öfkeyle karşık çığlıklarını duyuyor. Komarov, “kendisini kötü yapılmış uzay aracına bindirenlere lanet yağdırıyor.”

Uçuşun başından itibaren ortaya çıkan ciddi arızalar, Soyuz 1’in insanlı uçuş için hazır olmadığını gösterdi. Bunun üzerine kontrol merkezi, uzay aracını Sovyetler Birliği toprakları üzerinden ilk geçişinde indirmeye karar verdi.

Dünyaya dönmek üzere yörüngeden çıkmadan önce, Komarov, eşi Valentina ile telsizde kısa bir görüşme yaptı. Komarov, doğrultu sabitleme sistemi bozuk olduğundan kontrolsüz şekilde dönen uzay aracının içinde soğukkanlılıkla eşine veda etti.

Soyuz 1, atmosfere girdikten sonra otomatik paraşütü açılmadı. Komarov’un elle açtığı yedek paraşüt de dolandığından işe yaramadı. Yere çakılmadan hemen önce Sovyet Başbakanı Aleksey Kosigin, telsizde Komarov’a “ülkesinin onunla gurur duyduğunu” söyledi.

Tüm bunlar olup biterken, ABD istihbaratı dinlemedeydi. ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı, İstanbul yakınlarında bir hava üssünden Rusya’yı dinliyordu. Amerikalılar birşeylerin ters gittiğini fark ettiler ama tam olarak neler konuşulduğunu anlayamıyorlardı. Kitapta adı Perry Fellwock olarak geçen bir isthbarat uzmanının anlattıklarına göre, Komarov yerdeki kontrol yetkililerine ölmek üzere olduğunu bildiğini söyledi. Fellwock olayı şu sözlerle anlatıyor: “Sovyet başbakan Aleksei Kosigin video telefonla Komarov’u aradı ve ona bir kahraman olduğunu söyledi. Komarov’un karısı da o anda oradaydı ve kocasına çocuklarına ne söyleyemesini istediğini sordu. Kosigin ise ağlıyordu.”

Hobi ve El Sanatları Forumu

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası