Boeing Yeni Uzay Elbisesini Tanıttı

878

SpaceX ve Virgin gibi, Boeing de kendi yeni nesil uzay elbisesini geliştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay çalışmalarında özel şirketlerin önünü açması, sadece yeni nesil uzay mekikleri ya da roketler gibi ağır donanımların geliştirilmesine imkan sağlamadı. Gerçekte uzaya gitmek ve oradan sağ dönebilmek için bir roketten çok daha fazlasını üretebilmek gerekiyor.

Astronotları uzayda sağ tutabilmek için gereken en önemli donanımlardan biri de uzay elbiseleri. Bir uzay elbisesi çok yüksek seviyede teknoloji gerektiren, hayli karmaşık bir sistem. NASA yıllar boyunca kendi uzay elbiselerini geliştirdi. Ancak özel şirketler de bu konuda boş durmuyor.

SpaceX ve Virgin gibi şirketler, yeni nesil uzay kıyafetlerini geliştiriyorlar. Bu arada halen Starliner CST-100 uzay araçlarıyla uzay yarışına katılan Boeing de boş durmamış. Dev şirket geçtiğimiz günlerde tamamen yeni nesil uzay elbiselerini resmen tanıttı.

Boeing’in yeni elbiseleri, NASA’nın geleneksel tasarımlarından çok daha hafif ve rahat, ayrıca giyene çok daha iyi ısı ve atmosfer kontrolü sağlıyor. Yeni nesil teknolojilerle donatılan kıyafetler, modern uzay gemisi kokpitleriyle de uyumlu olacak biçimde geliştirilmiş. Mesela kaskın içine entegre bir haberleşme sistemi var ve eldivenler dokunmatik ekranları kullanabilecek biçimde tasarlanmış.

Boeing bu yeni kıyafetleri Starliner uçuşlarına başladığında kullanmayı planlıyor. Starliner’ın ilk uçuşunun 2018 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılması planlanıyor. Aşağıda yeni kıyafeti tanıtan kısa bir videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

KAYNAK : https://www.technopat.net/2017/01/27/boeing-yeni-uzay-elbisesini-tanitti/

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası