Einstein haklı çıktı : İzafiyet Kanıtlandı !

885

Albert Einstein’ın 100 yıl önceki yer çekimi dalgalarının varlığına ilişkin teorisinin bilim insanlarının tarafından tespit edilmesinin ardından yapılan ikinci gözlemde de yer çekimi dalgaları saptandı ve böylece ünlü bilim adamının İzafiyet Teorisi teyit edildi.

‘Lazer Interferometer Yer Çekimi Dalgası Gözlemevi’nin yaptığı ikinci gözlemde iki kara deliğin çarpışmasıyla oluştuğu düşünülen yer çekimi dalgalarına ait sinyaller ikinci kez kaydedildi. Gök bilimcilerin açıklamasına göre, 1.4 milyar ışık yılı ötede birbirini yutan kara deliklerin ikinci bir çifti tespit edildi.

Şimdiye kadar sadece iki defa gerçekleşen olayda, iki kara deliğin çarpışarak birbirini yuttuğu ve yer çekimi dalgaları biçiminde enerji ortaya çıkardıkları kaydedildi.  Einstein’ın teorisi kanıtlanırken diğer yandan bunun asla tespit edilemeyeceği düşüncesinde ise yanıldığı ortaya çıkmış oldu.

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası