Juno, 4 Temmuz’da Jüpiter’e varıyor

1.119

NASA’nın 6 Ağustos 2011’de Cape Canaveral uzay üssünden fırlatığı Juno,

Eğer her şey yolunda giderse 600 milyon km yol katederek neredeyse tam 5 yıl sonra, 4 Temmuz’da Jüpiter’e vararak 37 adet yakın uçuş gerçekleştirecek.

Fakat Juno için işler hiçte kolay değil.Kendisine verilen görevleri ve deneyleri yapmak için Jüpiter’in acımasız atmosferine girmek zorunda.Jüpiter hızlı dönen bir gezegen.Zira Jüpiter’in bir günü Dünya zamanına göre sadece 10 saat.Bu hızın sonucunda ise atmosferinde yüksek basınçlar ve güçlü manyetik alanlar oluşuyor.Ayrıca Güneş sistemimizin en güçlü radyasyon ortamı da Jüpiter’de.Bu tam tamına 100 milyon diş röngeninin yaydığı radyasyondan daha fazla.

Peki Juno nasıl tasarlandı ?

Elbette Jüpiter’in bu katı ortamı hesaplanarak tasarlandı. Minicik kablolarından sensörlerine kadar tam bir kozmik savaşçı. Beyni olarak tabir edebileceğimiz ana bilgisayarı ise titanyumdan yapılmış bir kubbe içerisinde.Bu kubbe onun maruz kalacağı radyasyonu 800 kat azaltarak koruyacak.Bu da Juno’nun 20 ay kadar bozulmaması demek.

NASA’nın 2011’de göreve yolladığı Juno, tıpkı geçtiğimiz günlerde Yeni Ufuklar’ın Plüton‘dan aldığı bilgileri Dünya’ya ulaştırması gibi kısa süre içerisinde gezegenimize bilgileri gönderecek.

Aşağıda da NASA’nın hazırladığı ve Juno’yu tanıtan videoyu bulabilirsiniz :

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/1YhOvdVa784″ align=”center” mode=”normal” maxwidth=”750″]

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası