Konuşma tanıma motoru insan seviyesinde!

273

ABD’li yazılım devi Microsoft’un konuşma tanıma (speech recognition) motoru, ilk defa insan beyni kadar başarıyla konuşmaları tanıyabilme düzeyine ulaştı.

Araştırmalara göre insan beyni bir konuşmayı analiz edip anlamaya çalışırken duyduklarının ortalama %5,9’unu “yanlış” anlıyor. Kulaktaki sorunlar veya kişinin bilgi düzeyine bağlı olarak bu oran artabiliyor veya azalabiliyor.

Microsoft ise Salı günü yaptığı açıklamayla, tarihte ilk defa bilgisayarların duyulan sözleri anlama konusunda insan beyni düzeyine ulaştığını duyurdu. Böylece yapay zeka konusunda da bir devrimin eşiğine gelmiş bulunuyor. Buna göre bilgisayarlar artık çevresindeki konuşmaları ortalama insan beyninden daha iyi anlayıp analiz edebilme yeteneğine kavuşacak.

Makineler artık insana eşit düzeye ulaştı

Microsoft’un şef konuşma bilimcisi Xuedong Huang tarafından yapılan açıklamada, “İnsana eşit seviyeye ulaştık,” ifadesi de özellikle vurgulandı.

%5,9’luk hata oranı Microsoft’un konu hakkındaki yoğun çalışmalarının sonucu ve yakında bu oranın sıfıra yaklaşması bekleniyor zira sadece bir ay önceki ölçümlerde hata oranı %6,3 oranındaydı.

Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?

Son dönem robotik teknolojisi beraberinde hayatımıza giren yapay zeka, ırkçılık durumunu meydana…

Microsoft’un konuşma tanıma motorunu geliştiren ekip, yine Microsoft’un açık kaynaklı yapay zeka servisi Computational Network Toolkit‘i kullanıyor. Konuşma tanıma motorunun, çok kısa sürede hızlı bir şekilde daha az hata yaparak dinlemeyi öğrenmesinde, açık kaynak kodlu bu yapay zeka aracının önemli rolü bulunuyor.

Yazılım devi şimdi bu konuşma motorunun her şart altında daha sağlıklı çalışabilmesi için gerekli ince ayarları yapmak istiyor. Böylece bu servisi, örneğin yüksek hızda otobanda veya kalabalık trafikteki bir otomobilin içinde, şoförün araçla konuşabilmesi için kullanmak mümkün olabilecek.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası