Mars’ta sebebi açıklanamayan dev delik!

1.898

Bilim insanları, Mars‘ın yüzeyini neredeyse iki yıl boyunca incelediler. Bu da Mars’ın coğrafisi hakkında çok şey öğrenildiği anlamına geliyor. Ancak yinede, hala sır olan şeyler var. Örneğin Mars’ın güney yarımküresindeki bir bölge, bilim insanlarını ciddi anlamda meraklandırıyor. Bu bölgede çok büyük bir çukur var ve kimse o çukurun nasıl oluştuğunu bilmiyor, açıklayamıyor.

Karmaşık buz alanları sayesinde “Swiss Cheese” lakaplı gezegenin bir alanında yer alan çukur, birkaç nedenden dolayı kafa karıştırıcı. Birincisi, bir etkiden kaynaklanan belirtiler bulunmuyor ve iyi tanımlanmış bir enkaz alanı yok. Eğer gerçekten çarpıcı bir asteroidin gezegende neden olduğu bir krater ise, kraterin büyük bölümü uzun süredir yıpranmış durumda.

Tablodaki diğer teori, altındaki çöküntü sonucu arazide sadece bir oyuk olabilir. Eğer durum buysa, bunun nedeni altında akan su ya da lav da dahil olmak üzere herhangi bir şey olabilir. Bunun için yakın çekim ile inceleyerek ayrıntılara ulaşmak gerekecek, ancak ne yazık ki gezegen etrafında dolaşan geziciler, henüz bunun için tam anlamda hazır değiller.

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası