NASA 2018 Yılındaki “Derin Mars” Görevini Duyurdu

828

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ın yeraltını incelemek, sismik hareketliliği, jeodezi ve ısıl taşınmaları inceleyebilmek amacıyla normalde bu yıl aralık ayında planlanan, ancak yaşanan problemler ve arızalar nedeniyle askıya almak zorunda kaldığı uzay görevini 5 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştireceğini duyurdu.

Fırlatmadan 7 ay sonra mars’a inecek

Esasen bu yıl’ın aralık ayında planlanmış olan InSight görevi, vacum sızıntısı nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiş ve ertelendiği tarih için net bir bilgi verilmemişti. Yeni plana göre 5 mayıs 2018 tarihinde yapılacak fırlatma’dan yaklaşık 7 ay sonra yani 26 Kasım 2018 tarihinde mars yüzeyine iniş planlanıyor.

Nasa Gezegenler birimi direktörü Jim Green, “Uzun aradan sonra Insight görevi için yeniden tarih belirlemek mükemmel bir duygu. Yakın gelecekte kızıl gezegen’in iç yapısı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız.

38 Adet 3.Havalimanı Maliyeti ile eşdeğer

InSight görevi için belirlenen bütçe 675.000.000 $ oldu. Buna 2 yıllık gecikme maliyeti olan 153.800.000 $ eklersek mars görevinin Amerika Birleşik Devletlerine maliyeti ciddi bir maliyeti olduğunu görebiliyoruz. Öyle ki tasavvur edebilmeniz için projenin bedeli tamı tamına 38 adet ülkemizde yapımı şuan devam eden 3. Havalimanı maliyeti eşdeğerinde.

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/s3WEBYIo_PM?rel=0&showinfo=0″ align=”center” mode=”normal” maxwidth=”750″]

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası