Netflix rootlu android cihazlara artık yüklenemeyecek!

1.470

Android kullanıcıları, rootlu cihazlarında Netflix uygulamasını çalıştıramamaktan şikayetçi.

Netflix dünyanın en popüler yayın servislerinden biri ve kullanıcıların ciddi bir kısmı bu servisi telefon ve tabletlerinde de kullanıyor. Netflix’in Android uygulaması uzun bir süredir kullanılan cihazın rootlu olup olmadığını kontrol etmeden çalışıyordu. Ancak görünüşe göre bu durum değişiyor.

Geçtiğimiz haftasonu ortaya çıkan raporlar, rootlu Android cihazlara sahip kullanıcıların Netflix uygulamasını Play Store üzerinden indiremediklerini ortaya çıkarmıştı. Uygulama sayfasına eklenen yeni bir madde, uygulamanın sadece Google tarafından onaylanmış ve tüm Android gereksinimlerini karşılayan cihazlarda çalışabileceğini belirtiyor.

Netflix tarafından yapılan açıklamada uygulamanın 5.0 sürümü, Google tarafından sağlanan Widevine DRM servisine sahip olmayan cihazlarda çalışmayacak. Yani cihazınızda Google tarafından onaylanmayan ve Widevine DRM standartlarına uymayan bir değişiklik yaptıysanız, Netflix uygulamasını kullanamayacaksınız.

Widevine, Google’ın sahip olduğu ve DRM alanında uzmanlaşan bir şirket ve resmi tanıma göre tüketici cihazlarındaki içeriklerin lisanslanması ve güvenli bir şekilde dağıtılmasından sorumlu.

Google ve iş ortakları arasında yapılan anlaşmalara göre Widevine hizmetinden faydalanan sistemlerin Certified Widevine Implementation Partner (CWIP) standartlarına göre servislerini sadece Google tarafından onaylanan yazılım/donanım kombinasyonlarında sunması gerekiyor.

Rootlu cihazlar ise doğal olarak Google’ın belirlediği kombinasyonlara uymuyor. Pek çok kullanıcı root işlemini yasal olarak sahip oldukları cihaz üzerinde daha fazla söz sahibi olmak için kullansa da, işlemin kullanıcıya sunduğu genişletilmiş yönetici yetkileri, Netflix gibi içerik sağlayıcıları için riskli bir durum.

Kullanıcıların Android sistemi üzerinde belirlenenden daha fazla yetkiye sahip olması, potansiyel olarak korsan kullanımın önünü açabilir. Üstelik root işleminin tehdit ettiği servisler medya içerik sağlayıcıları ile de sınırlı değil. Pek çok bankacılık uygulaması da benzer sebeplerden rootlu cihazlarda çalıştırılamıyor.

Kullanıcılardan gelen bazı raporlara göre Netflix engeli şimdilik sadece Play Store bünyesinde geçerli. Ancak kullanıcılar hala uygulamanın APK’sını kullanarak Android cihazlarda Netflix uygulamasını kullanabiliyor.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası