Niku, Tüm Gezegenlerin Tersine Dönüyor

1.116

Pan-STARRS teleskobu ile keşfedilen yeni gök cismi, Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerin tersi yönünde hareket ediyor.

Güneş Sistemi’nde, neredeyse her gün yeni bir gezegen keşfediliyor. Bunların birçoğu temel olarak aynı özelliklere sahip olsa da, yeni bulunan Niku için aynı durum geçerli değil. Neptün’e yakınlığıyla dikkat çeken yeni gök cismi, diğer tüm gezegenlerden farklı özelliklere sahip.

Neptün’e olan mesafesi gereği neredeyse Güneş Sistemi dışında kalan Niku, diğer tüm gezegenlerin tersine bir yörüngede hareket ediyor. Bu durum sistem içindeki genel düzene hayli ters düşüyor ve doğal olarak astronomların dikkatini çekiyor.

Araştırmalara göre Niku’nun tam ters yönde hareket etmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Astronomlar, bulunan bu yeni gezegenin aslında sistem dışından gelmiş olabileceği olasılığı üzerinde duruyorlar. Çok eski bir çarpışma sonucu tamamen rota değiştirmiş de olabilir.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası