NSA’in Belalısı Snowden Twitter’da Ortaya Çıktı!

168

@Snowden hesabı yalnızca üç saat içinde 398 bin takipçiye ulaştı. Eski istihbaratçının ilk takip ettiği ettiği hesap ise NSA’inki oldu. Snowden ilk twitinde “Şimdi beni duyabiliyor musunuz?” dedi.

Snowden’ın biyografisinde şu yazıyor : “Önceden hükümet için çalışıyordum. Şimdi kamu için çalışıyorum. @FreedomofPress’te Müdür”.

İkinci twitinde ise Snowden ABD’ki astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’a şöyle yazdı: “Şimdi Mars’ta suyumuz var! Sınırda pasapaportları kontrol ettiklerini düşünüyor musunuz? Bir arkadaş için soruyorum”.

@Snowden hesabı yalnızca iki saat içinde 266 bin takipçiye ulaştı. Hesap ilerleyen saatlerde on binlerce yeni takipçi kazandı. Snowden’ın Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşadığı düşünülüyor.

BELGELERİ SIZDIRMIŞTI

Snowden 2013’te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA’nın ABD’de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. Skandal, ABD’de, NSA’nın rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı.

ABD’DEN KAÇTI

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın ayrıntılarını sızdırdıktan sonra Snowden geçen yıl 30 Mayıs’ta ABD’den kaçarak Hong Kong’a gitmiş oradan da Moskova’ya gelerek sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası