Son Yılların Yükselen Trendi: Koşmak

1.010

Son yılların yükselen trendi: Koşmak
Artan stresli yaşam ve apartmanlara, ofislere mahkum kalan insanların başkaldırısı olarak önümüze daha çok çıkan bir eylem koşmak. Hem spor hem de sosyalleşme tarzı olarak hala gelişmekte olan atletizm dalının rüzgarı her yerde. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların mutlaka dikkati çekmiştir koşan insanlar. Son zamanlarda İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi şehirlerde gruplar halinde her yerde karşınıza çıkabilirler. Hatta siz onlardan biri olabilirsiniz eğer hala değilseniz -bilin ki koşucu adayısınız ;))- eminim ki sizlerinde çevresinde koşmaya başlamış arkadaşlarınız, akrabalarınız vardır. Bu artan koşucu sayısı çevrelerini etkilerken çeşitli sorularlada karşı karşıya kalmaktadırlar. Bizler gibi koşanların en çok karşılaştığı ” Neden koşuyorsun ki ?” , “Bugün de mi koşuya çıkıyorsun?”, “Bu kadar koş koş nereye kadar?” tarzı sorular eğer sizde bu sorulardan sıkıldıysanız ve sizi anlamadıklarını düşünüyorsanız, aşağıdaki sebepleri çevrenizle paylaşabilir sonrasında da nasıl bir keyif olduğunu anlatabilirsiniz. Sakın ilk olarak aldığınız keyfi anlatmakla başlamayın. Çünkü ilk önce keyif aldığınız kısmı anlatmayı denerseniz malesef sizi anlamayacaklardır. 😀 Bununla da kalmayıp size karşı anti tez üretmeye, kendi statik hayatlarını savunmaya geçeceklerdir. Benden söylemesi 😀
Koşmak için neden arayanlara 16 geçerli sebep ;
1-Dilediğiniz her yerde koşabilirsiniz. Sadece dışarı çıkmanız yeterli.
2-Para biriktirebilirsiniz. (Tecrübeyle sabit 😀 )
3-Daha az doktor ziyaretinde bulunursunuz.
4-Sosyal çevreniz zenginleşir.
5-İlginçleştirebilirsiniz.
6-İlkelleşirsiniz.(Hareket etmek için varız 😀 )
7-Skinnylere girebilirsiniz. 😉
8-Hafızanız güçlenir.
10-Endorfin miktarınız artacağı için daha mutlu olursunuz.
11-Özgüveniniz artar.
12-Kan basıncınız düzenlenir.
13-Daha iyi uyursunuz.
14-Stresle başa çıkmanız kolaylaşır. Doğal antidepresan olarak işler.
15-Doğayla yakınlaşırsınız. Cadde koşularından bir süre sonra sıkılıp kendinizi dağ,tepe,orman da bulursunuz. (Trail koşuları sizin için önem kazanır)
16-Daha profesyonel görünürsünüz.
17- Yarışlara katılıp Türkiye yi hatta Dünya yı gezme fırsatınız olur.
18- Yarış takviminizi yıllık yapacağınız için plan yapmakla uğraşmaz hangi ay nerede olacağınızı bilirsiniz. Hem vakit hem de bütçe hesabında avantaj kazanırsınız.
Eğer bu sebepleri paylaştığınız da da hala neden (!) die soruyorlarsa sizinle beraber yapacağınız etkinliklere gelmelerini tavsiye edin. Sormazlarsa artık onlarda koşu ayakkabısı bakmaya başlamışlardır demektir.

Bol koşulu, sağlıklı kalın 😉

#TehlikeliDelilik 😉

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası