Tesla’nın Kablosuz Elektrik Taşıma Hayali Gerçek Oluyor !

814

Kablosuz enerji ve iletişim konularında Tesla’nın hayallerine herkes aşina artık. Onun, WET (Wireless Electricity Transmission) yani elektriği kablosuz iletmek gibi çılgın bir hayali vardı. Hatta ne kadar doğrudur bilinmez, elektriği eliyle tutabildiğini gösteren fotoğrafları dolaşıyordu internette. Bu yüzdendir ki zamanının ötesindeki bilim insanı derler ona hep.

Günümüzde kullandığımız Wifi verileri gönderip almak için kablosuz bir teknoloji.Fakat henüz günümüzde Tesla’nın hayalindeki gibi enejiyi kablosuz olarak iletmek tam anlamıyla mümkün değil.Washington Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı Wifi Ortam Geri Yansıtıcısı (Ambient Wi-Fi Backscatter) isminde küçük te olsa enerjiyi kablosuz iletebilen yeni bir teknoloji geliştiridi.Tabi Tesla’nın hayalleri çok daha geniş çaplıydı.Fakat insanlık her zaman bir yerden başlamak zorunda.

Wifi Ortam Geri Yansıtıcısı nedir ?

Kendilerinin tabiriyle Ambient Wifi Backscatter, bir pil veya elektrik şebekesi olmadan ve radyo dalgalarını kullanarak enerji iletimini sağlayan teknoloji.Gerçekten çılgınca bir teknoloji ve hep hayal ettiğimiz şey.Çünkü bu sistem herhangi bir şekilde pil yada elektrik enerjisi sağlayabilecek bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışıyor.Nasıl oluyor derseniz, sistem sadece sinyallerin alışverişinden ortaya çıkan enerjiyi kullanıyor.

Bu Teknoloji Bize Faydası Ne ?

Bu şu demek: Kullandığımız akıllı telefonların ve bilgisayarlarımızın ya da aklınıza gelebilecek her türlü şarj olabilen cihazın bir aparat ya da standa sahip olmadan kendi kendine şarj olabilmesi.Yani herhangi bir ortama girdiğimizde telefonumuzun kendi kendine şarj olabildiğini düşünün.Aslında bir mekana bağlı da değiliz.Sinyallerin ulaşabildiği her yerde telefonumuz şarj olabilir.
Elbette cihazların da üretiminin bu teknolojiyi destekleyecek şekilde olması gerek.İşin bu tarafı bu teknolojinin daha da geliştirilmesinden daha kolay.Zira araştırmıcalar sistemin şu an ki durumunun bir fitness takip aletindeki pili 2.5 saat içerisinde %40 kadar doldurabileceği yeterlilikte olduğunu söylüyorlar.

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası