J.R.R Tolkien’nin Orta Dünya Haritaları Yayınlandı!

2.451

Lord of The Rings serisi, televizyonda gördüğümüzde çok daha fazlasına sahip bir seri. Serinin ilk kitapları olan ve “Lord of The Rings” adının yakıştırıldığı yüzüğün yok edilişini konu alan kitaplar, söylenene göre Tolkien’ın ilk yazdığı kitaplar. Tolkien bu evreni yaratmaya başladıktan sonra evrende bulunan yaratıkların oraya nasıl geldiklerine dair bir açıklama yapması gerektiğini düşünmüş. Bu serilerin ardından da Lord of The Rings evreninin nasıl oluştuğunu, tanrıları ve ırkları anlatan kitabını, yani Silmarillion’u yazmış.

ELLE ÇİZİLEN HARİTALAR

Tolkien’ın bu hikayeleri anlatırken okuyucuların görebilmesi kafalarında canlandırabilmeleri için kitaplarında kullandığı haritalar, o tarihlerdeki imkansızlıklar nedeniyle elle çizilmiş. Bu haritaları son derece titizlikle çizen Tolkien, serinin ne kadar orijinal olduğunu bu görsellerle bizlere tekrar kanıtlıyor.

Orta Dünya kıtası, J. R. R. Tolkien’in kurguladığı Orta Dünya evreninde, yazarın eserlerinin büyük bir kısmına mekân olan hayalî kıtadır. Bu eserlerin en meşhurları Hobbit romanı ve Yüzüklerin Efendisi roman üçlemesidir. Tolkien’in öykülerinde, meleksi varlıklar valar (tekili “vala”), elfler ve bunlarla ittifak halindeki insanlarla, şeytani Melkor ya da Morgoth(kötülüğe sapan bir vala) ve onun yolundan giden büyük çoğunluğu orklardan, ayrıca ejderhalar ve köleleştirilmiş insanlardan oluşan iki büyük gücün Arda’yı ele geçirmek için yaptıkları savaşlar anlatılır.

Türk fanatikleri tarafından Orta Dünya’da bulunan Mordor, Türkiye’nin içinde bulunduğu alan kabul edilir.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası