Türkiye Uzay Ajansı Kurulacak

819

Türkiye’de uzay çalışmalarının hızlanması ve bu alanda da ülkede çalışmaların devlet tarafından desteklenerek yapılması adına özel bir projeye başlandı. Bu alanda uzun süreden beri dile getirilen konular ile ilgili resmi açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılırken, Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı’nın büyük oranda tamamlandığı ifade edildi. Kanun’un yasalaşması ile birlikte Türkiye’de uzay adına yeni bir dönemin başlanacağı belirtilirken, Meclis’ten bu taslağın geçerek yasalaşması sonrası tüm fazlarıyla detaylı çalışmalara başlanacak.

Konuyla ilgili çalışmalar Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülürken, bugüne kadar başarılı ve hızlı bir şekilde sürecin ilerletildiği öğrenildi. Meclis tarafından büyük oranda kabul edilmesi beklenen taslak, böylece Türkiye’de yeni bir dönemin de başlangıcını yapacak. Yeni yasama döneminde Meclis’te görüşecek olan bu durum aynı zamanda beklenti de yaratmış durumda.

2017’de Uydu Gönderiliyor!

Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamalarda aynı zamanda 2017 yılı içerisinde Türkiye’nin yeni bir uydu göndereceği açıklanırken, böylece sektöre yapılacak yatırımlar ile birlikte daha farklı çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu da Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli bir adım atmasını sağlayacak.

 

 

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası