Windows 10 Kilit Ekranı Arkaplanları Nasıl Kaydedilir?

3.463

Windows 10 ile birlikte gelen Bing Duvar kağıtları “spot ışığı” adı altında sunuldu. Ancak buradaki asıl sıkıntı bunları fonksiyonel olarak kaydedemiyor olmamız. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

 

Windows’a giriş yaparken kilit ekranında her seferinde farklı bir fotoğraf görüyorsanız, Microsoft’un Windows 10 için kullanıcılara sunduğu spot ışığı özelliğini kullanıyorsunuz demektir. Spot ışığı kapsamında kullanıcılara gösterilen fotoğraflar, belirli aralıklarla yenileniyor ve kullanıcıların geri dönüşlerinde göre kullanıcının zevkine uygun olacak bir şekilde düzenleniyor.

Microsoft’un sunduğu spot ışığı fotoğrafları çoğu zaman oldukça ilgi çekici olabiliyor. Şahsen spot ışığı kapsamında sunulan çoğu fotoğrafın çok güzel masaüstü arka planı olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız, kilit ekranındaki görselleri bilgisayarınıza kaydetmek isteyeceksinizdir. Ancak bu aşamada ufak bir problemle karşılaşıyoruz. Microsoft, bu görselleri pek kolay ulaşılabilecek bir yere koymamış.

Eğer spot ışığı özelliğini uzun süredir kullanıyorsanız, Windows ara belleğinde bolca spot ışığı görseli birikmiş olacaktır. Bu fotoğraflar, kullanıcı dosyalarının içinde bir yere gömülmüş durumda.

Herhangi bir klasör açarak aşağıdaki evrensel kısayolu yapıştırıp Enter tuşuna bastığınızda bu fotoğrafların depolandığı sistem klasörüne giriş yapabileceğiz. Peki ya sonrası?

%userprofile%AppDataLocalPackagesMicrosoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewyLocalStateAssets

Bu işlemden sonra Assets klasörü açılmış olacak. Klasördeki bütün dosyalara erişebildiğinizden emin olmanız için gizli ögeleri görünür kılmanızı tavsiye ederiz. Klasör içindeki bütün dosyaları, yeni bir klasöre taşıyın. Bu aşamada Windows uyarı verebilir. Uyarıyı görmezden gelin.

Yeni klasörün içindeyken Dosya>Komut istemini aç>Yönetici olarak komut istemini aç yolu ile komut istemini açın ve bu komutu girip onaylayın.

Microsoft, Windows 10 son güncellemesi ile birlikte Komut istemi’nin adını “Windows PowerShell” olarak değiştirdi. Eğer Komut istemi yerine PowerShell ifadesini görüyorsanız ; Dosya>Windows PowerShell’i aç -> Windows PowerShell’i Yönetici olarak aç yolunu izlemelisiniz.
Aşağıdaki işlemi mevcut klasör adresinde yapmanız önem arz etmektedir. Zira bu işlem PowerShell kullanarak klasördeki tüm dosyaların uzantılarını toplu olarak değiştirme anlamını taşır.

Windows spot ışığı kütüphanesi belirli aralıklarla güncellendiği için Assetsklasörü içinde son birkaç spot ışığı fotoğrafını göreceksiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda ilginizi çeken başka görsellerle karşılaşırsanız, yukarıdaki işlemi tekrar ederek en yeni spot ışığı görsellerine yeniden ulaşabilirsiniz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası