Yüzerken neden acıkırız?

993

Eğer biraz yüzdükten sonra çok aç hissediyorsanız ve bunun sadece size özgü birşey olduğunu düşünüyosanız yanılıyorsunuz. Her insan yüzdükten sonra acıkır ve sudan gözü dönmüş bir şekilde çıkar. Peki ama bu durumun nedeni ne? Yüzmek çok yorulmamıza mı neden oluyor? Ya da belki de tuzlu suyla alakası vardır?

Aslında bu ilginç duruma neden olan şey, vücut sıcaklığımız. İnsan sıcak kanlı bir canlıdır. Yani nereye gidersek gidelim, vücudumuzun en büyük önceliklerinden birisi kendi ısısını korumaktır. Hatta bunu yapabilmek adına birçok taktik geliştirmiştir ve elinden geleni yapar. Yüzdüğümüzde de aynen bu olur. Soğuk su, vücudumuzdaki ısıyı emmeye başlar ve vücudumuzun sıcaklığı eşitlenene kadar çabalar. Ancak buna izin vermeyen vücudumuz, önceden depoladığı tüm besinleri hızlı bir şekilde yakarak ısı üretir ve vücudumuzun aynı ısıda kalmasını sağlar (en azından iç organlarımızın). Bundan ötürü çok çabuk acıkırız ve aynı olay duş aldığımız sırada yaşanmaz (soğuk suyla duş almadığımız sürece).

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Onaylayarak kabul etmiş sayılırsınız, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Onaylıyorum Ayrıntılı Bilgi

Gizlilik ve Çerez Politikası